0

Terms

 Welcome to the online shop Vacuum Vleaner Bags at Electrolux, where you can directly buy genuine spare parts, consumables and accessories.

   The operator of this trade:  Electrolux, LTD, Bitola, Braka Mingovi br 18, Pbox 52 Postal Code 7000, registered  in Skopje central register 

НАШАТА  ПРИКАЗНА ПОЧНУВА ЗА  ЕЛЕКТРОЛУКС МАКЕДОНИЈА Од 1984 година, Electrolux Palenzo ® е лидер и иноватор во комерцијалната и куќинска вакуумска индустрија за чистење на простории. Преносливите машини на Electrolux Палензо ®  и од сите други призводители на апарати за чистење обезбедуваат исклучителни перформанси, издржливост, продуктивност и трошоци за сопственост за професионалците за чистење во образованието, угостителството, здравството и канцелариите. Разновидната производна линија на Electrolux  и сите брендови има за правосмукалки за исправени ранци и канистери, машини за подови, екстрактори за теписи, двигатели за воздух и додатоци кеси за собирање на ѓубре . Електролукс е во сопственост на Palenzo ® Фамилијата. Посетете ги http://vacuumcleaners.electrolux.mk   и http://shop.electrolux.com.mk/index.php/ventilacija   за повеќе информации.

Добредојдовте во http://vacuumcleaners.electrolux.mk   онлајн продавницата каде исклучителната услуга и ниските секојдневни цени одат рака под рака. Нашата мисија е да бидеме најпрепорачливиот добавувач на резервни делови за правосмукалка во Македонија и нашите независни прегледи на клиентите се доказ дека сме на вистинскиот пат. http://vacuumcleaners.electrolux.mk   е компанија на постојани иновации, се трудиме да ги усвоиме најновите трендови и брзо да се менуваме за да ги задоволиме потребите на клиентите. Пробајте го нашиот нов портал за безбедна трансакција или една од нашите дневни зделки за да дознаете повеќе. http://eluxstore.electrolux.mk   е целосно македонскиот бизнис и ние се стремиме да поддржиме што повеќе други бизниси во Македонија. Основана во 1984 година, бевме едни од првите кои се впуштија во дигиталниот свет со нашите резервни делови за вакум. Почнавме со само неколку резервни делови и додатоци и постепено го зголемивме нашиот асортиман на преку 2000 производи. Ние сме сигурни! Сите наши артикли се на залиха и подготвени за локално испраќање од нашиот магацин со седиште во Битола -Монстири. Ова е причината зошто вашиот предмет ќе биде испорачан без одлагање! Деловите за правосмукалка се наша страст! Ние секогаш работиме да ги имаме сите делови што ви се потребни на залиха за брза испорака и постојано сме во потрага по најновиот тренд на резервни делови за правосмукалка. Во просек додаваме 10 нови производи секоја недела, погледнете одблизу на нашата голема палета на нови резервни делови Palenzo ® кои вклучуваат глави за подот Palenzo ®  и широк спектар на оригинални и генерички Palenzo ® филтри. Вашите повратни информации се добредојдени на http://vacuumcleaners.electrolux.mk   Доколку имате предлог за вакум дел што треба да го складираме или имате каква било повратна информација за тоа како можеме да подобриме, сакаме да знаеме! Некои од најдобрите промени на страницата се направени врз основа на одлични предлози од нашите ценети клиенти!

Среќен шопинг на http://vacuumcleaners.electrolux.mk   ! Како да го измерите вашиот дијаметар Како да го измерите вашиот дијаметар Многу често нашите клиенти не прашуваат, дали оваа алатка ќе одговара на мојата правосмукалка или дали овој додаток за сите Бренд ќе одговара на мојот Електролукс? Добрата вест е дека е навистина многу лесно да се сфати ова со помош на едноставен линијар. Гледате, повеќето правосмукалки доаѓаат во цевки со ист дијаметар, црева и додатоци, тоа значи, ако го знаете дијаметарот на вашата правосмукалка, можете да купите која било друга алатка со ист дијаметар и ќе одговара! Подолу е лесна статија за самопомош чекор по чекор што ќе ви помогне да го одредите дијаметарот на вашата правосмукалка. Откако ќе го пронајдете, можете лесно да го користите пребарувањето на страницата за да го напишете дијаметарот што го барате. 1. Најдете баран дел за вашиот владетел 2. Поставете го линијарот на шупливиот дел од предната страна на рачката со нулата на едниот крај. 3. Проверете дали линијарот е во центарот на шуплината на рачката (видете ја илустрацијата Б) 4. Измерете го растојанието во милиметри од едниот крај на кругот до другиот крај. Илустрација Како да поставите универзален адаптер Држете го универзалниот адаптер со двете раце, едната рака на подебелиот крај, другата на потенкиот крај. свртете спротивно од часовникот за да го олабавите гумениот прстен, но не одвртете го до крај. Поставете го универзалниот адаптер на металната шипка, на долниот крај на шипката. држете го адаптерот со двете раце и додека шипката е внатре во завртката на адаптерот за да го затегнете прстенот. завртка во насока на стрелките на часовникот. сега вметнете ја алатката за подот, четката или кој било друг дел што сакате. вашиот дијаметар е претворен во стандарден дијаметар од 32 mm! можете да ги поминете истите чекори за да го поставите универзалниот адаптер на рачката (парче со свиткана завршница) Како да се отстрани затнувањето или блокадата Како да се отстрани затнувањето или блокадата Во вашата правосмукалка Дали вашата правосмукалка не работи или едноставно е затнат? Ако вашата правосмукалка одеднаш престане да цица и не ви дала никакви предупредувачки знаци, тоа едноставно може да биде некаде блокада. Особено ако предметната правосмукалка треба да трае околу 20 години, ако погледнете внатре во цревото или шипката, може да најдете капаче за пенкало, штипки, вратоврски за вртење, пластични маркери за датотеки и нечистотија. Во овој случај, се разбира, речиси никаков воздух не можеше да навлезе од ова затнување, и така затнувањето постојано стануваше се поголемо и повеќе го ограничуваше воздухот. За лесно да откриете дали вашата правосмукалка е всушност блокирана, извадете го цревото од правосмукалката Со челик за алат за прачка и под прикачен на него. Потоа фрлете паричка од 2 евра во неа, ако се заглави Тогаш имате блокада! Ова е редоследот на тоа што треба да направите за да откриете каде има затнување во правосмукалката: 1. Започнете со проверка на главата на четката на правосмукалката за да видите дали нешто е заглавено на самиот почеток и, ако е така, отстранете ја блокадата. 2. Потоа отстранете ги правите прачки и погледнете низ нив за блокирање пред да го направите истото со флексибилното црево. Лесно е да се погледне низ флексибилното вакумско црево со тоа што ќе се остави едниот крај да виси и да гледа надолу кон подот. 3. За да отстраните каква било блокада, нежно турнете прачка слична на метла низ вакумската цевка. На крајот, проверете ја самата машина.

   Dobrodošli u On line  internetsku trgovinu http://vacuumcleaners.electrolux.mk   gdje iznimna usluga i niske dnevne cijene idu ruku pod ruku. Naša misija je biti najpreporučljiviji dobavljač rezervnih dijelova za usisavače u Makedoniji, a naše neovisne recenzije kupaca dokaz su da smo na pravom putu. http://elektroluks.mk/index.php?option=com_docman&task=cat_view&gid=29&Itemid=44   je tvrtka stalnih inovacija, trudimo se usvojiti najnovije trendove i brzo se mijenjati kako bismo zadovoljili potrebe kupaca. Isprobajte naš novi portal sigurnih transakcija ili jednu od naših dnevnih ponuda da saznate više. http://eluxstore.electrolux.mk   je potpuno makedonski posao i nastojimo podržati kao i mnoge druge firme i tvrtke u Makedoniji.

Imamo Rezervni  delovi  za Vrste Usisavače -pahosmukalki.

Electrolux  od Makedonija prodava  masini za ususuvaci pavosmukali  kesi torbi vreki za sabiranje na gubre  uređaj za čišćenje prašine i prljavštine s površine, zbog protoka usisa zraka. Prašina i prljavština se akumuliraju u vrećicu, iz koje se moraju ukloniti redovito. Prvi usisivači su proizvedeni u 1869 god..

Usisavač s vrećicom-bag.

To uključuje modele s filterom prašine kolektora torbu, u kojoj je žetva kasni i ide ga od prašine, prljavštine i drugih malih čestica. Prašina kolektora mogu biti smješteni unutar usisavača (ovaj dizajn je najčešći u Europi) ili na ručku (američka verzija).

Postoje dvije glavne kategorije prašine kolektora:

  1. Non-izmjenjivih platno prašine torbe - uvijek unutar usisivača i tresti kao ispuna, tada se vratiti na usisavač. Non-zamjenjive prašine kolektori izrađeni su od tkanine i blokirati samo za velike prašine koja teče i prskanje u zraku nakon čišćenja mali dio opasnog prašine.

Dvije. Zamjenski prašine vrećice - od papira ili netkani kompozitni i oprati ili odbaciti kod punjenja, nakon čega usisavac je umetnut u novu torbu. Najbolji model netkanog prašine kolektora su u mogućnosti to držati prašinu do 0, 3-mikrona filter i do klase HEPA14.

Jer ljudi s astmom preporučuje HEPA H12 filter vakuuma klasu i više (npr. HEPA H13). Prednost usisavače, osobito u jednostavnosti i pouzdanosti konstrukcije. Mane su potreba za redovitim kupovine filtera i smanjiti usisnu snagu kao što popunite filter.

Vakuum-ciklona.

U usisavače koji koriste ciklona se čisti zrak, bez vrećice za prašinu - umjesto u prašinu zbog centrifugalne sile je odvojen od strujanja zraka i uzima u posebnom prijenosnih spremnika. Zrak prolazi redom kroz niz ciklona različitih veličina, ali konačni pročišćavanje zraka se proizvodi u izmjenjivi fini filter.

Prednosti usisavače uključuju nedostatak potrebe za zamjenu filtera (osim mikro) i čišćenje vrećice, kao i konstantna snaga usisavanja koji ne ovisi o stupnju punjenja spremnika. Od nedostataka - povećanje potrošnje energije. Osim toga, pogreška u dizajnu ciklona može zahtijevati previše česte promjene u fini filter.

Usisavač s filterom vode.

U usisavači ove vrste pročišćavanja zraka se izvodi tako da je prskanje s vodom u spremniku. Dvije najčešće vrste usisavače: mjehurić i separator. U čišćenje pjenušavim vakuum, usisni zrak prolazi kroz tikvicu s vodom, teška prašina zadržala izravno u spremnik s vodom i filtrirani izlaz zraka poroznih filtera. U čistije separator separator vakuum razdvaja čak i fine prašine iz zraka i miješa se s vodom.

Dizajn separatora se razlikuje od dobavljača do dobavljača. Uporaba separatora ne smanjiti usisnu snagu, ova vlast je zadržao tijekom čist-gore. Za uspješno filtriranje kroz separator zahtijeva kvalitetu high-speed motor u nekim modelima brzine vrtnje do 27 000 rpm. Dakle, cijena separacijske vacuums nalazi se u visokom kvalitetu

Najčešći tipovi usisavače:

Kat čišći.

Kat čistač - dizajn, najčešći u Europi. Pumpa i pročistač zraka se obično nalaze u jednom paketu, koji je povezan s četkom s crijevom.

Za pomicanje na kat Zgrada je opremljena kotačima, iako postoje, na primjer, usisavači, klima jastuk vozila, kao što je Hoover konstelacije. Kat dizajn je vrlo svestran, i omogućava vam da očistite većini površina, uključujući i dovoljno teško - pomoću cijevi, crijeva i četke pogodna dizajna.

Ručni usisivač.

Ručni usisavači nisu prikladni za čišćenje velikih područja, oni su dizajnirani za malu količinu posla: čišćenje automobila, namještaja i sl. Ovi usisavači uglavnom nisu opremljene s crijevom, imaju malu količinu prašine, niske snage motora i powered by punjiva baterija.

Vakuum četka.

Usisavači, četke su češći u Domacinstvo I u firme. U takvom motoru usisivač i pumpa se najčešće nalazi unutar četkom. Pumpa puše zrak čestica prašine u vrećicu u prilogu drškom usisivača. Na

prednosti ovog uređaja može sadržavati malu potrošnju energije s obzirom na mjesto pumpe što bliže kista, kao i veliku količinu prašine torbu. Nedostaci su složenost čišćenje teško dostupnih mjesta (koji su usisavači opremljeni su dodatnim crijeva i mlaznice) i ranjivost pokretnih dijelova iz vode i velike objekte. 

Robotski usisavači.

Robotski usisavači na korisnika ili na rasporedu da se presele samostalno, zaobilaženje prepreka na određenoj površini, uklonite prašinu i prljavštinu. Mnogi modeli su self-čišćenje nakon povratka na punjač.

Korisnik je redovito čistiti prašinu i očistiti prašinu u teško doći do mjesta koja Robot usisavac ne mogu očistiti.

In this section you will find information about payment, shipping and return. 

Text complete text of our terms of trade and the site is available for you:
For conditions of sale, in which you can find information related to sales
Pay attention to the information about the characteristics of our products that appear on our site, and prices that are inclusive of VAT, that they will eventually be added 
(i) levies and fees by the laws and 
(ii) the following fees according to your chosen payment method (or. delivery), and the  amount due will be displayed before sending your order. 
Prices of products displayed on the website are in a particular moment always actual selling prices. 

Payment Options 

We offer two payment options: cash on delivery. 

Delivery Information 

Products purchased through this website will be delivered to the Macedonia.  If you would like to order your goods delivered to another country where Electrolux  operates, it is necessary to make an order on the website of the country. It is a country  where delivery will be carried out and that determines the country of purchase.  Your order will be delivered to the address that you mark when ordering.  Our method of delivery allows you to receive your shipment of goods within 3 to 5 working  days. If you enter an order on working days within 12 hours, will be distributed on the same  day if the product is labeled on the site that is available in stock. If the product is labeled as  temporarily out of stock, you can expect delivery within 6 to 30 days. 

Fee for delivery will be added at the end to purchase a total amount of payments depends  on the price of your products in the basket. The standard fee is 15000 MKD. When you buy  over 15000 MKD delivery is free, ie. free of charge for delivery. 

Cancellation and refund the purchase 

If you are not satisfied with the product you have the right within 14 days from receipt to withdraw from the purchase and return the product. The deadline for the use of your right to withdraw from your purchase starts from the moment of delivery orders. During this period, you can at its own cost product with an invoice back. We encourage you to us before  sending the package to contact us to ensure that you have the best information on how will a refund.

If you already have a payment occurred, you will be refunded within thirty (30)  days from receipt of your notice of withdrawal, provided that during this period and receive a returned product. We recommend that you send the product by registered and paid by the insurance carrier on the value of the goods. This is especially necessary in case of loss or damage to goods. 

The cost of returning the product bears upon exercise of the right to withdraw from the urchase by the customer.  So that we can return any money paid by you, the product should be returned in its original and totally functional condition (including original packaging, accessories and documentation). 

The cost of returning the product the customer does not pay in the event of a product defect, which, of course, any product we will replace or refund your money for it under warranty.

For warranty cases, we recommend that you contact us in advance before you return the product to ensure quality and flexible processing of your case. 

Questions and suggestions 

We welcome all inquiries and suggestions to the online store. For questions about after - sales service, or.

Send us e-mail:order@electrolux.mk

Call 9.00-17.00:  +389(0)2 3298 130

Bitola &Phone: +389 (0) 47 203 900 mob.++389 70 237 108  viber/ WhatsApp  ,+389 (0) 47 203 330 Skopje&Phone: +389 (0) 2 329 8 130 +389 (0) 2 322 5 230 


Do you have a company entering a business order?
Do you expect that you order regularly?
If yes, give us a call!

   Our deliveries will be implemented in a standard way to invoice stating the VAT.
An evolution that, since 1984, led the production of brushes for house cleaning
to the design and the manufacture of accessories and brushes for vacuum cleaners in all application industries: Electrolux Palenzo ®offers decades of experience.
   Electrolux Palenzo ® is a company that gained its experience over decades: a history that has always and mainly been characterised by new needs of the customers and the market, as well as the relevant work to meet such needs in a thorough way all the time. It was 1984 when Dimche Palenzo Electrolux established this company: in those days, the electrical appliances were still luxury products on the market. Indeed, Electrolux Palenzo ® originally dealt with the artisanal production of brushes for personal hygiene – such as beard brushes – and house cleaning.
    OUR HISTORY
    With the passing of the years, and thanks to the prosperity that was achieved following the end of the war, new opportunities arose on varied markets. Thus, the company started to develop specific solutions, such as brushes that were conceived for the jewellery-making industry, circular brushes for the shoe industry, and special products to be used by glassmakers. In addition, it gradually approached the world of household appliances, which was becoming increasingly popular. In that period, the company started a tradition – that will remain unchanged in the future – to source high-tech machinery and systems being specifically designed for Electrolux Palenzo ®, really unique items, in order to develop products that really meet the practical needs of the customers. At the time of floor polishers boom, a partnership with an important German manufacturer assured the company an absolutely leading position on the market.
Electrolux Palenzo ® the ’90s, the market of household appliances had become more than solid, and the requests by the final customers – and so of the manufacturers of vacuum cleaners and similar devices, which rely on Electrolux Palenzo ® for the manufacture of brushes, accessories and suction nozzles – became higher and higher. It was during this phase that Dimche Palenzo Electrolux entered the company as a sales engineer and provided the great value added of his chemical knowledge to the existing customised design heritage of Electrolux Palenzo ®. Thanks to the research on thermoplastic compounds and mixes, as well as the introduction of automatic injection moulding, it was possible to stop using outdated materials, such as Bakelite, and offer the market with shock-resistant products, which were characterised by excellent dimensional stability, and a duration that was unimaginable before. This way, Electrolux Palenzo ® was capable of entering the growing market of vacuum cleaners.
    The company dominated the market until the sharp reduction in the demand caused by a major recession of the industry. Thanks to the leading guide of Silvana Palenzo , daughter of the founder, which was based on a careful renovation, the company overcame the difficult period by converting to the design and the development of accessories for professional and drum-type vacuum cleaners, by taking inspiration from the industrial models of the United States. This way, the company conquered a new leading position. Again, thanks to its own accurate research on materials and formulas for the plastic materials being used, Electrolux Palenzo ® could offer products in any shade of colour, adding an important and distinctive look to the industrial design. This approach will prove to be crucial when the onset and the spreading of vacuum-cleaning devices will make the heat resistance of accessories a key factor during the ’90s.
   Since the year 2000, the conditions of the industry were deeply changed by the spreading of cheap products that were made with low quality materials, with the massive penetration onto the market of Europe manufacturers that only aimed at reducing the price. However, this situation allowed Electrolux Palenzo ® to further develop its own activity. Indeed, it took a decision that was in line with past accomplishments: refuse quality compromises and aim at technological and aesthetical diversification, focussing on high-quality and customised products with tailor-made solutions according to the needs of every customer, always paying great attention to technology and performance. It was another winning choice for the company, which gained back its leading position by moving 80% of its turnover from the Italian to the international market.
  Nowadays, the customers – the manufacturers of vacuum cleaners and the distributors of spare parts – rely on Electrolux Palenzo ® for the design and the manufacture of the accessories for their own products. Indeed, they know that, thanks to our brand, they will be able to offer its final customers with devices that are faultless and characterised by maximised performances, always tailor made for the specific household appliance where they are installed, in all industrial and professional applications and industries.